Památky v Maďarsku

Budapešť

Část města, známá jako Aquincum byla osídlena Římany již před dvěma tisíci lety. Dnešní metropole, ve které žijí dva miliony obyvatel, vznikla Budapešťsloučením tří měst v roce 1873. Budapešť je právem zařazen na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Malebné panorama se nám naskytne např. z Citadely na hoře Gellért. Přejdeme –li řeku po Řetězovém mostě na pravý břeh, můžeme navštívit Královský palác, který se vyjímá na pahorkovité Budě. Pešť – centrum politického a obchodního života se rozkládá na levé straně řeky. Najdeme tu řadu kouzelných domů postavených kolem roku 1800, které citlivě splývají s dnešní moderní výstavbou. Navštivte také neorenesanční budovu Opery, Památník tisíciletí na náměstí Hrdinů, Muzeum krásného umění, Dům výtvarného umění, baziliku sv. Štěpána a městský park.

Budapešť je střediskem kulturního života. Je to proslulé lázeňské město, město festivalů, muzeí, konferencí, přírodních i kulturních krás.

Eger

Město Eger se nachází na severu země mezi pohořími Mátra a Bükk. V pestré historii se bránilo nájezdům Turků, což se projevuje v místní architektuře. Za prohlídku stojí gotický Biskupský palác z 15. století a monumentální biskupská bazilika. Z hradu se můžete kochat krásnou vyhlídkou na přilehlé okolí. Opomenout nemůžete ani Arcibiskupský palác a lyceum.

V 18. století nechal mnišský řád Johanitů v Egeru vybudovat Malopřevorský a Velkopřevorský palác. Srbský pravoslavný kostel ve svých prostorách skrývá ikonostas z roku 1789. Takzvaný kostel sv. Antonína byl postaven podle návrhu architekta K. I. Dientzenhofera, barokního stavitele, který po nějakou dobu působil i na českém území.

Nedaleko města se můžete kochat unikátními krasovými jeskyněmi Baradla a vodopády v údolí řeky Szalajky.

Segedín

Toto univerzitní město leží na řece Tise a po ničivých záplavách v roce 1789 bylo v podstatě znovu naprojektováno a postaveno. Chloubou města je velkolepé Dómské náměstí, na kterém najdeme symbol města – novorománský votivní chrám. Součástí chrámu jsou dvě gigantické celkem 91 metrů vysoké věže a velkolepá kopule v byzantském stylu. Místní chrámové varhany patří mezi největší v Evropě. Na druhé straně náměstí si můžete prohlédnout lodžie s pomníky a sochami s cca stovkou významných osobností. Při prohlídce města nemůžete vynechat synagogu s prvky maurské kultury, kterou zdobí skleněná kopule, symbolizující nebeskou klenbu. Zavítat můžete i na další velké náměstí Széchenyi tér, jehož dominantou je novobarokní radnice připomínající zámecké sídlo středověké šlechty. Gyor

Na druhém břehu řeky Tisy najdeme termální koupaliště a lázně. Hojně navštěvovaný je Národní historický park v Ópusztaszer. V nedalekém okolí Segedínu se také nachází město Debrecín, centrum maďarské reformace, které je proslulé chrámem, univerzitou a také léčebnými lázněmi v Nagyerdő.

Visegrád

Toto město najdeme v oblasti Dunaje a nezapře svůj slovanský původ. Český ekvivalent názvu města je Vyšehrad. Hlavní dominantou města je dřívější královský palác. Hradní komplex skládá ze tří částí - z horního hradu, dolního hradu a Šalamounovy věže. Nejstarší část hradu (horní hrad) pochází ze 13. století, zbyly z ní však jen ruiny, neboť byla zničena válečnými výboji v 18. století. Kouzelnou tvář hradu vtiskl Matyáš Korvín za svého působení ve Visegrádu, kdy se hrad stal jedním z nejhonosnějších v Evropě. Kvůli čtyřem krásným terasám je hradu přezdíváno „Terasový palác“.

Ostřihom

Ostřihom se nachází nedaleko od Visegrádu. Ostřihom znamená pro Maďary kolébku jejich státnosti. Právě tady byl v 10. století postaven první panovnický hrad a docházelo zde ke sdružování maďarských kmenů. Město je dodnes sídlem arcibiskupa.

Nejvyhledávanější památkou je Bazilika Nanebevzetí Panny Marie, monumentální klasicistní chrám. Nabízí se odtud překrásný pohled na celé panorama města. Za prohlídku stojí hradní komplex s hradním muzeem či tzv. Kruhový chrám. Poblíž hradu je tzv. Vodní město, které kdysi sloužilo jako sídlo duchovních. Při procházce na starobylé náměstí Széchenyi tér si jistě nepřehlédnete radnici z konce 18. století.

 

 

Průvodce Maďarskem

Zájezdy do Maďarska

Základní informace o Maďarsku

Historie Maďarska

Kultura v Maďarsku

Kuchyně v Maďarsku

Příroda v Maďarsku

Památky v Maďarsku

Tipy na výlety v Maďarsku

Ubytování v Maďarsku

Česko-maďarský a maďarsko-český online slovník

Jak v Budapešti prožít den nebo víkend?

Kde, kam a jak v Maďarsku

doprava krajina pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Maďarska

Bács-Kiskun Baranya Békés Borsod-Abaúj-Zemplén Budapest főváros Csongrád Debrecen Érd Megyei Város Fejér Győr-Moson-Sopron Hajdú-Bihar Heves Jász-Nagykun-Szolnok Komárom-Esztergom Miskolc Nógrád Pécs Pest Somogy Szabolcs-Szatmár-Bereg Szeged Tolna Vas Veszprém Zala
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde