Jak v Budapešti prožít den nebo víkend?

Budapešť je město s úžasnou atmosférou, které stojí za návštěvu. I za jeden den nebo víkend zde můžete vidět a zažít hodně zajímavého. Navštívit můžete vyhlášené lázně, starobylé památky, vydat se do zábavního parku nebo ochutnat místní speciality a posedět v útulných kavárničkách.

Město lázní

Budapešť je městem lázní, vyvěrá zde na povrch víc než sto pramenů. Čtvery lázně dokonce pocházejí z doby osmanské říše a mají zajímavou starobylou architekturu tureckého rázu (Király, Rudas, Rácz, Császár). Do některých lázní (například do Királ) můžete bez plavek, jsou zde vyhrazené dny pro pány a dny pro dámy. Plavky si zde můžete i koupit nebo půjčit. Mezi nejznámější lázně patří Széchényiho lázně, Gellért, Královské (Király), Lukács, Císařské (Csaszár). Užít si můžete venkovní i vnitřní bazény s minerální vodou různých teplot, sauny, vířivky a parní lázně. Jsou místem léčení (především pohybové, kloubní a gynekologické potíže) i relaxace. Některé bazény jsou součástí zdravotnických komplexů, jiné volně přístupné veřejnosti.

Doprava a ubytování

Dostat se zde můžete autem, autobusem, vlakem i letecky. Po Budapešti se dá pohodlně dopravovat městskou hromadnou dopravou. Využít můžete autobusy, trolejbusy, tramvaje, metro, příměstské vlaky a dokonce lodní dopravu. Projet se lodí po Dunaji není nic nedostupného. Je to součást veřejné dopravy, navíc ve všední dny za příznivé ceny. Jízdenky si koupíte přímo na lodi, nebo na předprodejních místech. Po městě jezdí typické žluté tramvaje, převážně po nábřeží, takže výhled je velmi zajímavý. Metro zde má tři trasy a je po tom londýnském nejstarší v Evropě. Stanice nejstarší žluté linky M1 jsou ponechány původní a určitě si je nenechte ujít. Výhodná je jednodenní jízdenka nebo budapešťská karta (pro jednoho dospělého a jedno dítě do čtrnácti let) pro neomezený pohyb veškerou dopravou. Tato kartička dokonce platí i v některých muzeích a poskytuje slevy na určité kulturní události. Zakoupíte ji ve frekventovaných stanicích metra a v některých hotelích. Klasické jízdenky si koupíte v automatech, stáncích a na zastávkách metra. Cestovní doklady určitě nepodceňte, místní revizoři jsou vyhlášení.

V Budapešti si vyberte z různých typů ubytování, od toho nejlevnějšího v hostelech až po luxusní hotely. Je dobré udělat si dopředu rezervaci, protože jde o město turisty hojně navštěvované a hotely bývají většinou plně obsazené. Levnou variantou je třeba hostel La Casa De La Musica v centru, barem a klubem.

Jídlo v Budapešti

Restaurací je zde více než tisíc. Jídlo je zde snad všude vynikající. Kromě tradičních restaurací, dražších i levnějších, můžete navštívit podniky vegetariánské, japonské, exotické, indické i mezinárodní. Ani levné restaurace nevaří špatně, nebojte se jich. V jídelníčku často najdete guláš, gulášovou polévku, husí játra, plněné zelné listy. Jako dezert jsou nejoblíbenější palačinky nebo různě plněné štrůdly. Mezi tradiční maďarská jídla patří hovězí perkelt (u nás nazývaný guláš, z hovězího masa, papriky, cibule, rajčat a zeleného pepře, podávaný s noky nebo haluškami) a maďarský guláš, který vypadá spíš jako naše gulášová polévka. Maďaři většinou při přípravě jídel nešetří paprikou. Netradiční přílohou jsou těstovinové kuličky, které vypadají jako rýže nebo kuskus. Známé jsou maďarské klobásy a salámy. Kromě Tokajského vína nezapomeňte okusit i maďarskou pálenku.

Památky a zajímavá místa

Budapešť se dělí na dvě hlavní části, na pravý (Buda) a levý (Pest) břeh Dunaje. Pravá část je kopcovitá, levá rovinatá. Budapešť je centrem kultury a umění. Nachází se zde 2 opery, 47 divadel, 16 koncertních síní, 7 amfiteátrů a více než 60 muzeí.

Místem, které určitě nesmíte vynechat, je Maďarský Parlament. Stojí na břehu Dunaje a hlavní bránu má směrem na Kossuthovo náměstí. Jde o velmi rozlehlou budovu, uvádí se, že nejrozlehlejší v Maďarsku, pocházející z přelomu 19. a 20. století. Vybudován byl v neogotickém slohu, inspirován byl londýnským parlamentem. Na délku měří 268 metrů, na šířku 123 metrů, kupole má výšku 98 metrů, uvnitř je téměř 700 místností. Prohlédnout si zde můžete uherské korunovační klenoty.

Andrássyho třída je nejznámější bulvár, ulice, ve které najdete mnoho restaurací, kaváren, divadel a dokonce i Státní operu. Pohodlně se na ni dostanete ze stanice Oktogon. Chodníky jsou odděleny od silnice vzrostlými stromy. Na konci třídy jsou městské sady, kde najdete Széchenyiho lázně, Náměstí Hrdinů a Vidám park. Dominantou Náměstí Hrdinů je sloup se sochou archanděla Gabriela, vysoký 36 metrů. Kolonáda je lemována sochami maďarských historických osobností. Na tomto náměstí se nachází i Muzeum krásných umění nebo výstavní hala. Vidám park je zábavní park pro děti i dospělé. Najdete zde moderní atrakce i dřevěnou horskou dráhu postavenou v roce 1922.

Pokud vás zajímají některé vzpomínky na minulé totalitní režimy, navštivte Muzeum teroru na Andrássyho třídě, nebo Park soch (Szoborpark) s obrovskými sochami socialistických osobností (Marxe, Lenina, Engelse a dalších).

V Budapešti najdeme množství muzeí. Mezi ta nejznámější patří Národní muzeum, které vás obeznámí s historií Uherska a Maďarů, Muzeum teroru, Muzeum krásných umění a Židovské muzeum se synagogou, která je největší v Evropě. Nachází se ve středu města, v ulici Dohány.

Při návštěvě Budapeště rozhodně nezapomeňte na zdejší Budínský hrad s krásným výhledem na město. Součástí je královský palác, kostely (nejznámější je Matyášův chrám), historické budovy, náměstí a restauraci. Za návštěvu stojí Rybářská bašta, která vyniká svou světlou pískovcovou barvou. Ve středověku se zde nacházel trh s rybami a je odtud opravdu pěkný výhled na město i Parlament. Na Hrad se dostanete autobusem nebo ozubenou dráhou (zubačkou). Na té ale neplatí jednodenní jízdenka.

Určitě navštivte i vrch Gellért naproti Alžbětina mostu. Na jeho úpatí stojí socha mučedníka svatého Gellérta se sloupovím a malým vodopádem. Na vrcholu hory je socha Svobody (dívka s větvičkou) a pěkný výhled na Budapešť. Za sochou se nachází vojenská pevnost Citadela. Břehy Dunaje jsou spojeny devíti mosty. Nejstarším je Řetězový most. Jako jediný zůstal zachován v původním stavu Most svobody (Szabadság híd), který je v noci krásně osvětlen. Stal se oblíbeným místem pro schůzky. Od tohoto mostu vede zubačka na Hrad. Oblíbeným místem k relaxaci je Margaretin (Markétin) ostrov, který je celý velkým parkem. Nacházejí se zde lázně s termálními prameny, parky, památníky, busty, přírodní amfiteátr, Zpívající fontána (kde se lidé v parném létě koupou a chladí), restaurace, nesmí sem auta a užijete si zde sportovní aktivity jako kolo, běh, tenis nebo kolečkové brusle. Děti budou určitě nadšené z malé zoologické zahrady.

V létě stojí v centru Budapešti obří ruské kolo Sziget Eye, které je přístupné po celou dobu konání festivalu Sziget (hudební festival konaný na Markétině ostrově). Vysoké je 42 metrů a má kapacitu 180 lidí.

Budapešť a nákupy

Pokud si libujete v nákupech, Budapešť vás nadchne. Cenově si budete připadat podobně jako v Česku. Nakoupit si můžete suvenýry i dárky. Je zde několik míst, kde je seženete během chvíle. Mezi ně patří Centrální tržnice na náměstí Fövám tér, která připomíná nádraží. Seženete zde jídlo, pití, bižuterii, hračky, kabelky a mnoho dalšího. V neděli je zde ale zavřeno. Mezi turisty méně známá je tržnice na Rákoczi tér, kde jídlo taktéž velmi dobře nakoupíte. Jídlo a pití nakoupíte dobře i v malých supermarketech. Obchody se starožitnostmi a pěknými zbytečnostmi jsou v ulici Falk Miksa, zde je ale o víkendu zavřeno. Zajímavý je i trh použitého zboží Ecseri. Moderní obchodní centra najdete ve WestEnd nebo Arena Plaza.

Kouzlo Budapeště je potřeba poznat na vlastní kůži. Určitě s návštěvou tohoto města neváhejte.

 

 

Průvodce Maďarskem

Zájezdy do Maďarska

Základní informace o Maďarsku

Historie Maďarska

Kultura v Maďarsku

Kuchyně v Maďarsku

Příroda v Maďarsku

Památky v Maďarsku

Tipy na výlety v Maďarsku

Ubytování v Maďarsku

Česko-maďarský a maďarsko-český online slovník

Jak v Budapešti prožít den nebo víkend?

Kde, kam a jak v Maďarsku

doprava krajina pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Maďarska

Bács-Kiskun Baranya Békés Borsod-Abaúj-Zemplén Budapest főváros Csongrád Debrecen Érd Megyei Város Fejér Győr-Moson-Sopron Hajdú-Bihar Heves Jász-Nagykun-Szolnok Komárom-Esztergom Miskolc Nógrád Pécs Pest Somogy Szabolcs-Szatmár-Bereg Szeged Tolna Vas Veszprém Zala
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde