Historie Maďarska

Z archeologických nálezů, které pocházejí hlavně ze severního Maďarska, je patrné, že nejstarší obyvatelé žili na tomto území již před půl milionem let. Později se tu zabydleli Keltové, Římané a Ilyrové. Římané tu vytvořili provincii Pannonia, na východě pak provincii Dacia, která zasahovala i do sousedního Rumunska. Tyto provincie založili kolonisté z Itálie. Od Římanů převzali Maďaři např. vinařství, které představuje nezanedbatelnou součást maďarské kultury. Římané byli vytlačeni germánskými kmeny v 5. století. I když nebyli tyto kmeny křesťanského vyznání, většina kostelů Maďarská historiezůstala v provozu a udržována. Křesťanství bylo přijato na konci prvního tisíciletí, kdy bylo území obydleno uherskými (maďarskými) kmeny, které se po bitvě na Lešském poli začali věnovat obdělávání úrodné Panonské pánve.

Ve středověku bylo vytvořeno Uherské království, jemuž na čas vládnul i český král. Historické Uhersko se rozkládalo na území Panonské nížiny, dnešního Slovenska, Podkarpatské Rusy, Slovanie, Vojvodiny, Banátu a Sedmihradska. Během 16. století bylo Maďarsko ohrožováno Osmanskou říší, Turecká vojska postoupila až k Vídni, kde byla poražena.

V 17. století se Uhersko stalo součástí Rakouské monarchie a po potlačené revoluci roku 1848 Maďaři dosáhli Rakousko – uherského vyrovnání, což dalo vznik vlastnímu Rakousku – Uhersku.

Během první světové války se projevily všechny problémy země, především národní nejednotnost a ekonomická situace. Po smrti Františka Josefa I. nastoupil na trůn Karel I., který se v této zoufalé situaci vyhlásil 16. října 1918 federaci, ale i přesto se stát začal rozpadat. 1. listopadu zprostil Karel I. Uherskou vládu přísahy věrnosti. Rozpadem Rakouska – Uherska ztratilo Maďarsko 2/3 původní rozlohy.

Za druhé světové války se Maďarské království orientovalo na německou stranu a po konci války se stalo jednou ze zemí komunistického bloku. Po pádu komunismu tu vzrostla inflace. V roce 1999 se stala země členem NATO a po realizaci úspěšných reforem v roce 2004 i členem Evropské unie.  

 

 

Průvodce Maďarskem

Zájezdy do Maďarska

Základní informace o Maďarsku

Historie Maďarska

Kultura v Maďarsku

Kuchyně v Maďarsku

Příroda v Maďarsku

Památky v Maďarsku

Tipy na výlety v Maďarsku

Ubytování v Maďarsku

Česko-maďarský a maďarsko-český online slovník

Jak v Budapešti prožít den nebo víkend?

Kde, kam a jak v Maďarsku

doprava krajina pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Maďarska

Bács-Kiskun Baranya Békés Borsod-Abaúj-Zemplén Budapest főváros Csongrád Debrecen Érd Megyei Város Fejér Győr-Moson-Sopron Hajdú-Bihar Heves Jász-Nagykun-Szolnok Komárom-Esztergom Miskolc Nógrád Pécs Pest Somogy Szabolcs-Szatmár-Bereg Szeged Tolna Vas Veszprém Zala
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde